Vizsgálatok szerint ma már minden negyedik felnőtt valamilyen gombás betegségben szenved. Gyógyítás rendkívül nehézkes, a tünetek sokszor elkísérik a beteget egész életén keresztül. A konzervatív orvoslás többnyire egy gombaellenes szert ír fel a beteg számára, akinek a beszedés után a fertőzése többnyire vissza is tér. Ezen élősködők normálisan is jelen vannak a bélrendszerünkben, bőrünkön, de nagyon kicsiny arányban (0,3%).
Bizonyos körülmények között, hajlamosító tényezők növekedése és az ellenállóképesség csökkenése esetén az arányuk nagy mértékben növekedni tud és megjelennek nagyobb mennyiségben a bőrön, körmök alatt, hüvelyben, prosztatában, szájnyálkahártyákon, vagy az emésztőrendszerben.
A gombás betegség fertőző, a fertőzött személy érintése elvileg fertőzhet, de a fertőződés függ az ellenállóképességtől is. A gomba savanyú, nedves, nyirkos, párás, sötét, levegőtlen közegben fejlődik jól, ezért a lábujjak között, köröm alatt, hüvelyben, de uszodák, szaunák különböző nedves, faborítású helyein is nagy a gombás betegség fertőzésveszélye. Különösen hajlamosít a műanyagszálas, sötét ruha, a rosszul szellőző cipő, a túlzott izzadás a hajlatokban, a gyakori antibiotikumszedés, a hormontartalmú gyógyszerek, mint fogamzásgátlók, a sok édesség fogyasztása, szexuális partnerek gyakori váltogatása.
A legnehezebben múló gombás fertőzések egyike a köröm gombája, hiszen a köröm megújulási ideje kb. 10 hónap, ezért a helyi és általános kezelést tartósan fenn kell tartani, néha akár 2 éven keresztül is. A körömfertőzés esztétikai probléma mellett akár körömvesztést is okozhat. A gomba sokszor az ujjak közötti területről nő a köröm alá, sokszor egy köröm érintett, de utána továbbterjedhet a többi körömre is.
Kezelése
A kezelés során gyógyszer mellett diéta, ásványi anyagok és vitaminok, probiotikumok (bélflóra szerek) valamint gyógynövénykivonatok és bázikus sók szedése szükséges. Alkalmazunk homeopátiás szereket, ún. nozódékat is. A köröm területét szükséges helyileg is kezelni, váltva hiperolos, jódos, sós, teafaolajos, ecetes lábfürdőkkel, valamint helyileg ható gyógyszerekkel. A diétát fanatikusok sok esetben túlzásba viszik az ún. candida diéta formájában. Tudni kell azonban, hogy a diéta önmagában nem oldja meg a betegséget, ezért túlzottan szigorú és tarthatatlan diéta előírása értelmetlen. A gombás beteg tartózkodjon az édesség fogyasztásától, egyen sok friss zöldséget, de mértékletesen ehet gyümölcsöt és gabonaterméket is. Kerülje a konzervált, finomított, félkész élelmiszereket és az alkoholos italokat.
Lelki okok feltárása
A gombás betegségnek lelki oldala is van. Mint élősködők, az életünkben is az emberekkel való élősködési viszonyra utalhatnak. A gombás betegség mindig az egész ember betegsége és nem csupán a körömé, vagy bőré. Ezért kezelni is csak úgy lehet, ha a páciens életének minden apró hibás részletét felfedjük és korrigáljuk.
Kommentek
Bánki Judit 1 óra ago
2014-09-22
Kedves Dr. Tamasi József!
43 éves vagyok és már kb. 15 éve candida-ellenes diétát végzek különböző intenzitásokkal, mert Candida gombát diagnosztizáltak a szervezetemben.
Olvastam az Ön által javasolt diétát, ami fehérje és glutén-mentes diéta is egyben – én is így étkezem az utóbbi 1 évben, mert már nagyon sok problémám volt az emésztésemmel, s ez segített.
Viszont egyre több helyen ízületi problémák jelentkeznek, ami arra enged következtetni, hogy a candida továbbra is túlszaporodott a testemben s nem elég a diéta, illetve a 15 évvel ezelőtti gomba ellenes gyógyszer ( Nystatin) szedése.
Szeretném a segítségét kérni, hogy ilyen krónikus esetben mit tegyek, illetve a diétát mivel egészítsem ki?
Pécsi lakos vagyok, már 2 éve költöztem le a családommal Budapestről Pécsre.
Üdvözlettel Bánki Judit
Dr. Tamasi József 14 óra ago
2014-09-23
Kedves Hölgyem! Szívesen segítek. A problémája tisztázására személyes találkozás, vizsgálat szükséges. Így levelezés útján nem tudnám megoldani. Küldtem Önnek egy emailt is. Javaslom, hogy keressen fel és úgy tovább tudunk lépni. Üdvözlettel Tamasi dr.